02.01.2020

Sklep internetowy – co to jest PKD i jakie wybrać?

Zapewne każdy z Was wie, że prowadzenie działalności w formie sklepu internetowego to nie tylko czysta sprzedaż, ale także liczna ilość formalności do uzupełnienia po to, aby od strony prawnej wszystko było dopięte prawidłowo. W dzisiejszym artykule poruszymy temat określenia zakresu działalności. Zachęcamy do lektury. 

Zakres działalności ściśle związany jest z nadaniem odpowiedniego numeru PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) za który odpowiada system ustalony hierarchicznie. Za pomocą tego systemu, każda firma musi określić zakres swojej działalności, tak aby dokładnie ją odzwierciedlał. Kod PKD trzeba podać już na etapie rejestracji swojej działalności w CEIDG, ale można go także edytować na dowolnym etapie funkcjonowania firmy. Każdy numer umieszczony w systemie PKD ma swój opis, za pomocą którego dopasowujemy go do naszej firmy. 

W przypadku sklepu internetowego ogólnym podstawowym numerem jest numer PKD 47.91.Z. i można go dopasować do każdej działalności, która prowadzi swoją sprzedaż za pomocą Internetu. 

Na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd. Można dokładnie zapoznać się z wyglądam systemu i zobaczyć w jak wygląda numeracja. 

Podany wyżej numer, nie jest jedynym, który należy podać w urzędzie. Każda firma musi ściśle określić zakres i kierunek swojej działalności i dopasować do tego odpowiednią numerację. W trakcie rozwoju i funkcjonowania Twojego sklepu będziesz mógł oczywiście edytować ten zakres i wzbogacić go o dodatkowe numery PKD. 

Przykładowe numery PDK pasujące do sprzedaży internetowej: 

  • 47.59.Z – dla sklepów internetowych z meblami, 
  • 47.65.Z – dla sklepów internetowych z zabawkami, 
  • 47.75.Z – dla sklepów internetowych z kosmetykami 
  • 47.77.Z – dla sklepów internetowych z zegarkami i biżuterią. 

Co warto tutaj zaznaczyć, że jeśli nie jesteś pewien jaki numer będzie odpowiedni dla Twojej firmy, możesz skorzystać z pomocy. Główny Urząd Statystyczny udostępnia taką możliwość. Jedyne co musisz zrobić, to wypełnić odpowiedni wniosek o nadanie symbolu klasyfikacyjnego. Każdy przedsiębiorca ma prawo z tej pomocy skorzystać, zarówno świeżo upieczony jak i już wprawiony w boju. Oczywiście jest to całkowicie darmowe. Należy jedynie odczekać około miesiąca i odpowiedź zostanie przesłana.  

Odpowiednie PKD oraz profesjonalny regulamin sklepu internetowego to bardzo ważne elementy w e-sprzedaży. Warto zadbać o to, aby były w pełni dopracowane. Jeśli masz możliwość skorzystania z pomocy specjalistów – zrób to. 


Zadzwoń teraz tel. +48 603 920 427