16.03.2017

Kiedy sklep internetowy może odmówić przyjęcia zwrotu towaru?

Czy wiesz, że zgodnie z obowiązującym prawem konsument w ciągu 14 dni może odstąpić od umowy zakupu towaru niezależnie od stanu zwracanego produktu ? Towary, które zostały wyłączone z tego prawa to:

  • produkty wykonane na specjalne zamówienie, np. ubrania uszyte według indywidualnych wytycznych konsumenta;
  • towary, których zwrot nie jest możliwy ze względów higienicznych lub ochrony zdrowia (np. lekarstwa);
  • produkty, które mogą ulec szybkiemu zepsuciu, bądź mają krótki termin przydatności do użycia, przykładem mogą być produkty spożywcze;

W przypadku gdy sklep internetowy będzie ograniczał powyższe prawo konsumenckie w swoim regulaminie, może narazić się na karę w wysokości do 10% rocznego obrotu.

Prawo sklepu internetowego wg ustawy konsumenckiej dopuszcza możliwość uzyskania odszkodowania od klienta (konsumenta)  z tytułu zmniejszenia wartości zwracanego produktu. Z tej możliwości przedsiębiorca może skorzystać tylko wtedy, kiedy towar był wykorzystywany w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia jego charakteru, cech i funkcjonowania. Niestety wykorzystywania możliwości prawa w tym zakresie może generować konflikty pomiędzy sklepem a konsumentem. Konsument może przetestować, przymierzyć czy obejrzeć produkt zarówno w sklepie stacjonarnym jak i zamówić w tym celu produkt w sklepie internetowym. Konsument ma też prawo zdjąć oryginalne opakowanie. Pomiędzy nadmiernym a dozwolonym użytkowaniem granica jest dość płynna. Udowodnienie, że klient korzystał z produktu w sposób wykraczający dopuszczalne użytkowanie w celu sprawdzenia rzeczy po zakupie, ciąży na przedsiębiorcy. Warto więc dokumentować stwierdzone szkody oraz koszty związane z przywróceniem produktu do stanu umożliwiającego dalszy obrót.

Klientowi należy też wytłumaczyć co przyczyniło się do zmniejszenia wartości produktu oraz dać prawo do ustosunkowania się. W przypadku, gdy obie strony nie są w stanie dojść do porozumienia pozostaje skierowanie sprawy do sądu polubownego lub cywilny spór sądowy.


Zadzwoń teraz tel. +48 603 920 427